Nedir bu ses kayıtları… Gökhan Zan Odatv’ye konuştu: Kararını açıkladı… TİP’e tepkili

Türkiye İşçi Partisi Hatay Belediye başkanı adayı olan Gökhan Zan’ın hakkında çıkan telefon konuşmaları ardından partisi adaylığını geri çektiğini açıkladı. TİP’in duyurusunun ardından Zan konuyla ilgili savcılık önünde ilk açıklamasını yaptı. Gökhan Zan, hakkında yapay zeka, deep fake yöntemiyle yapıldığını söylediği ses kayıtlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Bu süreçte TİP tarafından yalnız bırakıldığını, adaylıktan yıldırılmaya çalışıldığını Odatv’ye anlattı.

ODATV’YE KONUŞTU

TİP’in adaylıktan desteğini çektiği açıklamasının ardından Gökhan Zan konuyla ilgili Odatv’ye açıklamalarda bulundu. Zan bu süreçte partisi TİP’in kendisinin yanında olmadıklarını, daha önce tehdit edildiğini söylese de durumun TİP tarafından normalleştirildiğini ifade etti.

TİP SES KAYDINI BANA DİNLETTİ AMA VERMEDİ

Zan, TİP’in ses kaydını kendisine dinlettiğini, suç duyurusunda bulunmak için kaydı istediğini söylediğinde vermediklerini açıkladı. Zan yapay zeka tarafından yapıldığını ifade ettiği ses kayıtlarını başka bir tanıdığından bularak savcılığa başvurduğunu ifade etti.

‘TEHDİT EDİLDİM’ DEDİM ‘SİYASETE HOŞ GELDİN’ DEDİLER

Gökhan Zan, ses kayıtlarına ulaştıktan sonra savcılığa gideceğini TİP yetkililerine söylemesi üzerine, ‘Cumartesi gitme bizi bekle beraber pazartesi gideriz’ diyerek kendisini bekletmeye çalıştıklarını ifade etti. Ses kaydının ortaya çıkmasında bir hafta önce kendisinin ve ailesinin adaylıktan çekilmesi için CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Lütfü Savaş’ın adamları olarak tanıtan kişiler tarafından tehdit edildiğini partisine ilettiğinde kendisine, ‘Siyasette normal bunlar. Siyasette kirli şeyler olur. Siyasete hoş geldin. Bunlara boyun eğme’ dediklerini açıkladı. Ses kayıtları iddiasının ortaya atılmasının ardından TİP’in kendisine bir kaç günlüğüne dinlenmesi gerektiğini, Zan ise buna gerek duymadığını hatta saha çalışmalarına katıldığını açıkladı. Partisinin kendisini uzaklaştırmaya çalıştığını ifade etti.

‘SOSYAL MEDYADAN ÖĞRENDİM’

TİP’in adaylığından desteğini çektiğini ise sosyal medyadan öğrendiğini açıkladı. Zan, istifa çağrılarına ise kulak asmadığını yapılan ses kayıtlarının asla doğru olmadığını ifade etti. Zan, ‘Benim sırtım dik alnım ak. Asla beni yıldıramayacaklar. Asla istifa etmeyeceğim. TİP üzerinden adaylığımı asla çekmeyeceğim. Hatay benim ‘ dedi.

‘YAPILAN KUMPAS İYİ HESAPLANMIŞ’

Hatay adaylığından vaz geçmesi için yapay zeka ve deep fake üzerinden oluşturulduğunu söyleyen Zan ses kayıtları hakkında, savcılığın suç duyurusu doğrultusunda, kriminal incelemelerin 1 ila 1 buçuk ay süreceğini söyledi. Kendisine itibar suikastı düzenlendiği söyleyen Zan, ‘Bunlar iyi hesaplanmış kumpastır. 1 ila 1 buçuk ay arasında sonuçlanacağını biliyorlardı. Beni yıldırmak için yapıldı. Ama ben asla istifa etmeyeceğim’ dedi.

Nalan Güler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x